Pankolis

Pankolis paprastasis (lot. Foeniculum vulgare)

Pankolis - vaistinis krapas, išvaizda ir vaistinėmis savybėmis panašus į paprastąjį krapą. Savaime auga Vidurinėje Azijoje, Kryme, Kaukaze. Lietuvoje auginamas daržuose, soduose. Tai dvimetis (rečiau daugiametis) augalas. Žydi birželio-liepos mėn. smulkiais, gelsvais žiedeliais, susitelkusiais į skėtinius žiedynus. Vaisiai - pailgi, gelsvai žali, briaunuoti, saldoko skonio, kvapios sėklos subręsta rugsėjo-spalio mėn.

Vaistams rugsėjo mėn. renkamos pankolių sėklos ir džiovinamos plonai paskleistos ant popieriaus (ar su šakutėmis surišus ir pakabinus).
Pankolio preparatai pasižymi antibakterinėmis, uždegimą ir spazmus slopinančiomis savybėmis. Jie žadina apetitą, gerina virškinimą , reguliuoja mėnesinių ciklą, lengvina atsikosėjimą , padeda, kai žarnyne kaupiasi dujos , slopina skrandžio ir žarnų spazmus, žindyvėms skatina pieno gaminimąsi .

Pankolių sėklos plačiai vartojamos kaip prieskonis. Maistui vartojamos ir augalo šaknys, iš lapų gaminamos salotos, stiebai tinka raugiant agurkus, pomidorus.

Informacijos šaltinis: www.vaistazoliu.projektas.lt