Žolininkas Juozas Ruolia
Juozas Ruolia
Vaistažolės padeda ir sergantiesiems onkologinėmis ligomis
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Reabilitacijos skyriaus Fitoterapijos laboratorijos vedėjas Juozas Ruolia įsitikinęs: kai žmogaus organizmui trūksta kokių nors veikliųjų medžiagų, jų nesunkiai galima papildyti iš augalų ir bičių produktų. Mat jų vitaminai, fermentai, amino rūgštys yra natūralios erdvinės sandaros, todėl biocheminių procesų metu geriau pasisavinamos, rečiau sukelia nepageidautinų šalutinių reiškinių. Tik reikia žinoti, kada kas tinka.
Ar galima vėžį išgydyti vaistažolėmis? Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Reabilitacijos skyriaus Fitoterapijos laboratorijos vedėjas Juozas Ruolia sako, kad taip galvodamas žmogus save apgaudinėja. Tada būtinas radikalus gydymas. Tačiau jam dar labiau nepriimtina mintis, kad vaistažolės negali padėti sirgusiems vėžiu, ypač po operacijos, chemoterapijos ar jonizuojančios terapijos kursų, kad liga nepasikartotų.
Neįprastas kelias į mediciną
Ignalinoje baigęs vidurinę mokyklą Juozas Ruolia nedvejodamas įstojo studijuoti mediciną, bet po poros metų buvo išbrauktas iš studentų sąrašų neva dėl sveikatos – išsėtinės sklerozės.
„Diagnozę sugalvojo tuometiniam saugumui lojalus Medicinos fakulteto dekanas, kad būtų pretekstas mane pašalinti iš Universiteto. Tikroji priežastis buvo mano religingumas ir įrašas charakteristikoje „dėl tikėjimo nestojo į komjaunimą“, – įsitikinęs medikas.
Beje, sveikatą taisyti jis sumanė vaistažolėmis su vilnietės žolininkės ir vaistininkės Marijos Baranauskienės pagalba. Tada prisiminė ir mamos, senelės gydymo vaistažolėmis patirtį, pats pradėjo skaityti apie vaistinius augalus. Vėliau nutarė mokytis medicinos felčerio darbo, dar besimokydamas Medicinos mokykloje atliko pirmuosius eksperimentus su vaistiniais augalais, tyrinėjo jų veikliąsias medžiagas, apie jas skaitė pranešimą studentų suvažiavime Gruzijoje.
Jau dirbdamas Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stotyje Juozas neprarado nei noro studijuoti mediciną, nei giliau domėtis vaistažolėmis. Pažintis su Maskvos vaistažolių instituto specialistais, kurie patarė baigti aukštuosius medicinos–biologijosmokslus, nuvedė jį į Krasnojarską. Vėliau J. Ruolia žinias gilino Kijeve, Šveicarijoje, Austrijoje, Vokietijoje. Ten gydytojų tobulinimosi, fitoterapijos institutuose specializavosi fitoterapija gydyti vidaus organų ligas, dalyvavo ir dalyvauja tyrimuose, koks vaistažolių poveikis gydant onkologines ligas.
Saviveiklai nepritaria
VU Onkologijos instituto Reabilitacijos skyriaus Fitoterapijos laboratorijoje per metus apsilanko apie 2000 žmonių, kuriuos atsiunčia onkologai, šeimos gydytojai, provizoriai, bendruomenės slaugytojai, kai ligoniai pilnai ištirti, jiems atliktos operacijos, chemoterapinis ir spindulinis gydymas.
Pasak Juozo Ruolios, ligoniui, kuriam buvo pašalintas navikas, yra labai svarbu, kad neatsinaujintų vėžinės ląstelės. Tam būtina vartoti imunomoduliatorius, detoksikuojančias medžiagas, pektinus, vaistažoles, veikiančias vėžinių ląstelių medžiagų apykaitą. Augalų molekulinė sudėtis yra labai panaši į gyvūnų ir žmonių. Kai žmogaus organizmui trūksta kokių nors veikliųjų medžiagų, jų nesunkiai galima papildyti iš augalų. Biocheminių procesų metu jos yra gerai įsisavinamos, beveik nesukelia nepageidautinų šalutinių reiškinių. Tik reikia žinoti, kada kas tinka.
Maždaug pusvalandį pasikalbėjęs su ligoniu, fitoterapeutas jam duoda individualią programą, mitybos atmintinę, kaip išvengti vėžio pasikartojimo, maitintis sergantiesiems šia liga, ruošti gydomąsias arbatas ir trauktines. Tik atsidūsta, kad iš dešimties pacientų maždaug septyni jas įdėmiai perskaito ir vykdo nuorodas.
Pusšimtis vaistažolių
Fitoterapijos laboratorijos vedėjas akcentuoja, kad visų piktybinių ląstelių iš žmogaus organizmo pašalinti negalima, kūne vis vien lieka kelios pasislėpusios. Tam, kad jos vėl nepradėtų daugintis, būtina stiprinti organizmo imunitetą. Mūsų imuninė sistema pajėgi kovoti su keliais tūkstančiais pakitusių ląstelių. Kai organizme suveši tokių milijonai, žmogaus gyvybei kyla pavojus.
Onkologiniams ligoniams patariama gydytis 40–50 vaistažolių. Tarp spindulinės ir chemoterapijos kursų, remisijos, reabilitacijos laikotarpiu žolininkas interesantams pataria gerti imunitetą, virškinimą gerinančius bei šlakus šalinančius vaistažolių mišinius. Juose esančios medžiagos jungiasi su organizme atsiradusiu agresyviuoju deguonimi ir padeda jį pašalinti. Po žmogaus gydymo cheminiais preparatais, fitoterapeutas siūlo gerti beržų lapų, liepų žiedų, kraujažolių, dirvinių našlaičių, karčiųjų kiečių (pelynų), trilapių puplaiškių, ugniažolių, bitkrėslių, raudonėlių, gysločių žolės, balinių ajerų šaknų ir kitų vaistažolių arbatą.
J. Ruolia neabejoja, kad gydymas vaistažolėmis gali ir pakenkti. Pasak jo, kai kurių onkologinių ligonių pačių pasigamintuose raudonųjų musmirių, dėmėtųjų maudų, mėlynųjų kurpelių preparatuose esančios nuodingos medžiagos žmogaus organizmui padaro daug nepataisomos žalos – sumažina imunitetą ir priešvėžinę apsaugą.
Gydantis chemoterapija vaistažolių arbatas reikia vartoti itin atsargiai, kad jos nenaikintų priešvėžinių vaistų ir spindulių poveikio, geriausia chemoterapijos ir spindulinės terapijos metu visai jų nevartoti.
„Vaistažolių, bičių produktų, natūralių daržovių, vaisių veikliųjų medžiagų pagalba organizmui labai didelė. Tik nereikia pamiršti jų vartoti“, – sako fitoterapeutas.
Mitybos svarba
Jis dažnai skaito paskaitas Lietuvos ir užsienio universitetuose, įvairiose medikų asociacijose, ligonių draugijose apie vėžio profilaktikos ir mitybos svarbą. Akivaizdžiai įrodyta, kad maistas gali turėti priešvėžinį poveikį. Pasaulyje išleista nemažai vadovėlių apie onkologinių ligonių mitybą. Šie žmonės visą likusį gyvenimą turi rūpestingai rinktis maisto produktus. Maiste turi būti natūralių imunomoduliatorių, antioksidantų, detoksikuojančių, virškinimą gerinančių, nervų sistemą stiprinančių medžiagų.
Pakeitus gyvenimo būdą, vartojant vėžio ląsteles slopinančių medžiagų, užtikrinus gerą maisto virškinimą bei nervų sistemos veiklą, nesusidaro sąlygų piktybiniams procesams vystytis. Tai nustatyta stebint prieš penkerius ir daugiau metų krūtų ir kitų organų vėžiu sirgusius žmones, vartojusius imunomoduliatorius, antioksidantus, detoksikuojančias, virškinimą ir nervų sistemos veiklą gerinusias priemones. Septyni iš dešimties buvusių ligonių džiaugėsi gyvenimu.
VU Onkologijos instituto Reabilitacijos skyriaus Fitoterapijos laboratorijos vedėjas pastebi, kad sergančiojo vėžiu ir sveikų žmonių mityba turėtų skirtis maždaug 30–50 proc. Sergančioms mastopatija ar kitomis ikivėžinėmis krūtų ligomis moterims yra naudingos fitoestrogenų turinčios medžiagos, kurių tikrai nereikia neturinčioms tokių bėdų. Vyrams, kurių prostata išvešėjusi, maiste būtinos medžiagos, kurios slopina testerono sintezę. Sveikam vyrui jos nereikalingos, tik slopins potenciją.
Pamatas – profilaktika
Fitoterapeutas dažnai kartoja: lengviau įdėti pastangų, kad nesusirgtum, negu gydytis susirgus. Besidomintiems piktybinių ligų profilaktika, jis primena mitybos taisykles. Ne mažiau kaip pusę mūsų maisto turi sudaryti daržovės, bulvės, vaisiai. Juose esantys pektinai ir celiuliozė susijungia su organizme besikaupiančiais nuodais, toksinais, kitais gyvybinės veiklos produktais ir padeda jiems greičiau pasišalinti. Tarkim, petražolėse esančios biologiškai aktyvios medžiagos sugeba netirpias, inkstuose besikaupiančias medžiagas padaryti tirpiomis, lengvai pašalinamomis iš organizmo.
„Maistas lemia mūsų sveikatą, savijautą. Labai svarbus maisto virškinimas. Pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimai, dujos rodo puvimą žarnyne. Tada padėti gali trilapių puplaiškių, karčiųjų kiečių (pelynų), pelkinių vingiorykščių žolės arbata, jonažolių ekstraktas ar spiritinė, aliejinė ištrauka, nes vandenyje svarbiausioji jų vaistinė medžiaga hipericinas – netirpus. Dar geriau tinka raudonėlių, kiaulpienių, smiltyninių šlamučių žolės mišinių arbatos, skatinančios fermentų, skrandžio sulčių išsiskyrimą”, – sako fitoterapeutas. Nespėjantiems pasidaryti tokios arbatos jis pataria prieš valgį išgerti po valgomą šaukštą vidurių lašų ar kitų kartumynų, suprantama, prieš tai pasitarus su šeimos gydytoju.
Norint išvengti ligų, būtina įprasti teisingai maitintis. Bene svarbiausia būtų mėsos mėgėjams vadovautis principu – kandi kąsnį mėsos, neužmiršk ir kąsnio daržovių. Dažniausių, širdies ligų, profilaktikai vertėtų įprasti virti bulves su lupenomis, o nusilupti jas prieš valgant.
Amžius ir maistas
J. Ruolia pataria kasdien išgerti po 1–2 litrus vandens (grynas vanduo padaro tirpius apykaitos produktus, tada jie gerai pasišalina per inkstus), valgyti kuo natūralesnes, nesupjaustytas, nesumaigytas, majonezu nepagardintas daržoves – pomidorus, agurkus, morkas, petražolių, salierų, gelsvės lapus, svogūnų laiškus. Kiaulieną valgyti pataria ne su duona ar bulvių koše, o su žaliomis daržovėmis. Sveikiausia – su svogūnu, o negalintiems pakęsti šios daržovės aštrumo, pataria užpilti ją karštu vandeniu, sriuba, kad išgaruotų agresyvesni junginiai. Daržoves geriau užpilti aliejumi (geriausia alyvuogių, mat jame daug nesočiųjų rūgščių, geriau ištirpsta karotinoidai), ne majonezu. Senstančiame šiame produkte susidaro daug oksiduotų riebalų, kas gali sukelti inkstų, kepenų uždegimus.
Labai svarbu vengti pradėjusių pelyti produktų, kurių nuodus nukenksminti žarnynui ir kepenims labai sunku. Išpjovę supuvusią vietą manome, kad produktas jau saugus. Tačiau pelėsių afalatoksinai, kurie yra kancerogenai, įsiskverbia daug giliau, negu manome. Todėl negalima šviežios duonos dėti ten, kur gulėjo supelijusi. Mikotoksinų pateks ir ant šviežios, mes duosime bereikalingo darbo žarnynui ir kepenims, pridarysime žalos savo organizmui, kas galbūt net taps vėžinio proceso pradžia.
Reikėtų ir nepersivalgyti, pakilti nuo stalo dar nejaučiant sotumo. Kaip tai padaryti? Pasak fitoterapeuto, tam galima pasitelkti minčių galią, prieš sėdant valgyti pagalvoti: ši lėkštė mane pilnai pasotins pusdieniui ar visai dienai. Jeigu kamuoja beribis apetitas, maltų linų sėmenų šaukštą išmaišykite stiklinėje vandens ir išgerkite vietoj užkandžių, kad tarp valgymų būtų 5 valandų tarpas.
Žolininkas nepataria asmenims, kuriems nustatyti piktybiniai navikai, gerti daug šviežių daržovių ir vaisių sulčių, vartoti daigintų kviečių, ženšenio preparatų. Anot jo, šios organizmo stiprinimo priemonės tada netinka, nes gali stiprinti navikus: jie maisto medžiagas iki tam tikro laiko pasisavina visu paviršiumi, o normalios ląstelės – sudėtingiau, per kraujagysles. Dažniausiai pasitaikančių piktybinių navikų, pavyzdžiui, krūtų, profilaktikai tinka medetkų žiedų, raudonųjų dobilų žiedų ir žolės, pelkinių vingiorykšių ir miškinių sidabražolių žolės, o norintiems išvengti prostatos vėžio – petražolių, ožkarožių, beržų lapų arbatos. Penktą dešimtį pradėjusioms ir vyresnėms moterims fitoterapeutas pataria dažniau vartoti juodųjų serbentų, aronijų, mėlynųjų vynuogių ar razinų, juose esančios biologiškai aktyvios medžiagos slopina labai aktyvų hormoną estradiolį.
Vadovaukimės nuojauta
Fitoterapeutas pataria vadovautis intuicija – jeigu žmogų žavi vienas ar kitas augalas (tegul ir usnis ar didžioji dilgėlė), puiku būtų jį auginti namuose, nes tikėtina, kad jis optimaliai papildo organizmo elektromagnetinius poreikius. Geriausi paties Juozo Ruolios draugai yra šermukšnių žiedai. Jei pervargsta, išgėręs šermukšnio žiedų arbatos su medumi, kaipmat atgauna jėgas. Antras pagalbininkas – vaistinės ramunės. Kitos vaistažolės neteikia didelio malonumo.
Koks fitoterapeuto požiūris į žolininkus, kitus alternatyviosios medinos šalininkus? Jis atsidūsta, kad tarp jų yra nemažai nespecialistų. Reikia įvertinti šių asmenų gebėjimus, kvalifikaciją, užregistruoti registre, suteikti licencijas dirbti. Alternatyviosios medicinos atstovai turėtų dirbti komandoje su medikais, reabilitologais.
Kodėl žolininkai ir medikai neranda bendros kalbos, nors, regis, daro tą pat darbą ir siekia to paties tikslo?
„Jie menkai žino vieni kitų gydymo metodus. Labai mažai žolininkų turi mediko išsilavinimą, o gydytojai gauna tik labai striukus fitoterapijos pamatus“, – pastebi pašnekovas. Jis džiaugiasi, kad Kauno medicinos universitete Medicinos fakulteto studentams jau antrus mokslo metus akademiko J. Brėdikio iniciatyva kaip pasirenkamasis dalykas dėstomi Rytų medicinos pagrindai, o nuo 2005 metų – fitopreparatai ir homeopatiniai medikamentai.
2008 metų gruodžio 12-ąją LR Sveikatos apsaugos ministerijoje sudaryta darbo grupė alternatyviajai medicinai Lietuvoje įteisinti. Joje dirba ir Juozas Ruolia.
Reikalingiausi patarimai
Žolių žinovas nepataria žavėtis turgavietėse parduodamais vaistiniais augalais. Ką gali žinoti, kur jie surinkti, kaip džiovinti, kas labai svarbu vaistinės žaliavos kokybei. Vaistinius augalus derėtų rinkti bent keliolika kilometrų už miesto. Penki kilometrai nuo miesto yra griežtai draudžiama zona, iki dešimties – nerekomenduojama. Tačiau ir atokiuose kaimuose yra labai užterštų vietų. Tai fitoterapeutas žino ne tik teoriškai. Kartą jo rinktose vaistažolėse Austrijos specialistai aptiko sunkiųjų metalų. Nurijęs apmaudo kirminą žolininkas pradėjo aiškintis, kodėl taip nutiko. Paaiškėjo, kad vaistažoles jis rinko toje vietoje, kur kažkada buvo kolūkio technikos kiemas.
Surinktus augalus būtina tinkamai išdžiovinti. Kuo greičiau vaistažolės išdžiūsta, tuo daugiau naudingųjų medžiagų jose lieka. Tačiau persistengti nereikėtų. Yra miestiečių, mėgstančių vaistažoles džiovinti orkaitėje. Tuomet augalai dažnai tiesiog sudega ir tampa beverčiai.
„Tautiečiai mėgsta džiovinti vaistažoles šiferiu dengtose palėpėse. Tai galima tik tada, jei esame tikri, kad nuo šiferio nenubyrės asbesto dulkelių, kurios laikomos kancerogeninėmis, vėžį sukeliančiomis, medžiagomis. Tam vidinė palėpės pusė turi būti ištepta lipalu“, – pastebi fitoterapeutas.
Ne mažiau svarbu ir tinkamai saugoti džiovintas žoleles. Tam tinka tik dvisluoksniai ir trisluoksniai popieriniai maišeliai. Nedera vaistažolių laikyti stiklainiuose ar plastikiniuose maišeliuose. Jeigu vaistažolės negali vėdintis, jose greitai suveši grybelis.
„Veikliųjų medžiagų kiekis augaluose priklauso nuo dirvožemio, kuriame jie augo. Dirvožemiai net nedidelėje mūsų Lietuvoje nėra vienodi, tad skirtingose vietose rinktuose augaluose veikliųjų vaistinių medžiagų kiekis gali skirtis. Todėl kalbama apie vaistažolių ūkių dirvožemio įvertinimą ir jo pasus“, – sako Juozas Ruolia.
Fitoterapeuto sumanymai – vaistinėse
Jis nenustemba vadinamas žolininku. Tačiau šio pavadinimo privengia – mat tada daugelis žmonių galvoja, kad jis pats augina ir pardavinėja vaistinius augalus. Tiesa, savo gimtinėje, Ignalinos rajone, augina vaistinių medetkų ir pipirmėčių plantaciją – tyrimams, kaip ir kiek šie augalai gali saugoti nuo vėžio, padėti, kad liga nepasikartotų. Tyrinėja ne tik šiuos, o 56 vaistinių augalų veikliųjų medžiagų kombinacijas, tiesa, daugumą augalų prisirinkdavo ir dabar prisirenka natūraliose augimvietėse.
Fitoterapijoje labai svarbu, kaip iš augalo išgauti kuo daugiau veikliųjų medžiagų (mat vienos jų tirpsta žemos, kitos – aukštesnės ir aukštos temperatūros vandenyje, trečios – tik organiniuose mišiniuose, spirite, ketvirtos – aliejuose) ir kaip pateikti vaistą ligoniui – ekstrakto, tinktūros, nuoviro forma. Sudėtingesni vaistažolių paruošimo būdai daugumą žmonių gąsdina, o šiaip pusvalandžiui ar valandai užplikytos vaistažolės yra daug mažiau veiksmingos.
Su Kauno medicinos universiteto farmakologais ir Kijevo gydytojų tobulinimosi universiteto fitoterapijos specialistais Juozas Ruolia užregistravo vaistinį preparatą „Lidonium“, kurį pradėjo gaminti „Valentis“. Iš didžiųjų ugniažolių, plačialapių gysločių, vaistinių medetkų bei amino rūgščių gaminamas preparatas skirtas saugai nuo vėžio. Kitas fitoterapeuto iš aštuonių vaistažolių bei kartumynų sukurtas vaistas „Inonbetulin“, skirtas virškinimo trakto ligų profilaktikai bei priešvėžinei saugai.
Kaip fitoterapeutas gydosi pats? Nuo slogos ir kosulio ginasi plaudamas nosį šaltu vandeniu. Organizmo imunitetą stiprina šermukšnių žiedų arbata su medumi, gripo epidemijos metu vartoja propolio kapsules. Virškinimu nesiskundžia, užmiega vos galvą padėjęs ant pagalvės.
Juozas Ruolia akcentuoja esąs alternatyviosios medicinos specialistas ir didžiuojasi, kad dirba Vilniaus universiteto Onkologijos institute. Metus, kai buvo priverstas palikti medicinos studijas šiame universitete, prisimena be pykčio. Be šio likimo pokšto vargu ar būtų atradęs fitoterapiją.
Fitoterapeuto atmintinė onkologiniams ligoniams
Vaisiuose, daržovėse, prieskoniuose, kituose augalinės ir gyvulinės kilmės produktuose yra visų natūralių organizmo lengvai įsisavinamų vitaminų, fermentų, amino ir nukleininių rūgščių, angliavandenių, lipidų ir lipoidų, makro ir mikro elementų. Kasdien iš šešių grupių maisto produktų suvalgykite po vieną du iš kiekvienos:
– Vieną dvi saujas žalių ar raugintų kopūstų, žiedinių kopūstų, brokolių arba šaukštą krienų, skiltelę česnako, galvutę svogūno, kelis ridikėlius arba du tris šaukštus sutarkuotos ropės.
– Du–keturis šaukštus sutarkuotų virtų raudonųjų burokų arba tiek pat trintų ir lygomis dalimis sumaišytų su cukrumi mėlynių, juodųjų serbentų ar juodavaisių aronijų uogų. Uogas galima pakeisti ir keliais šaukštais uogienės, 20–30 džiovintų mėlynių, vynuogių.
– Iš vakaro sutarkuokite 2–3 morkas, tarkius nuspauskite, tarkę apšlakstykite lydytu sviestu, ryte pakaitinkite 30–40 minučių keptuvėje su alyvuogių aliejumi ir pagaminkite mėgstamas salotas su pirmoje–antroje grupėje išvardytomis daržovėmis ar uogomis ir tądien suvalgykite, mat žmogui reikia 20 karotenoidų. Arba suvalgykite tris šaukštus sutrintų ir sumaišytų su medumi (1:1) šaltalankių, šermukšnių uogų, arba išgerkite šaukštelį šaltalankių aliejaus.
– Kelis griežinėlius avokado, citrinos. Jei viduriai užkietėję, valgykite orkaitėje keptus obuolius, morkas (kas 2–3 valandas), iš javainių (miusli) išvirtos košės. Taip pat tinka grikių, pupų, pupelių, žirnių, su lupenomis virtų bulvių (joms atvėsus odelę nulupkite) košės. Jas skaninkite riešutais, razinomis, medumi, esant reikalui apšlakstykite sojos, alyvų arba kitu aliejumi su karotinu.
– Žuvies produktų, vištienos, triušienos, neriebios jautienos, neriebių pieno produktų (kąsnis mėsos produktų, kąsnis daržovių).
– Patariama gerti kmynų ir pankolių, krapų sėklų nuovirų, mineralinį vandenį „Birutė“, „Vytautas“, iki vienos stiklinės obuolių, morkų ar kitų sulčių (jas geriausia gerti mažomis porcijomis, po 20–50 ml), valgyti žalius obuolius, kriaušes, apelsinus ar kitus vaisius, uogas. Esant prastai kraujotvarai galima išgerti ir du tris šaukštus per dieną paprastųjų kiaulpienių, plačialapių gysločių, kopūstų sulčių.
Juozo Ruolios patarimai
Nuo slogos
Nuo slogos puikiai padeda nosies plovimas vandeniu. Tereikia vos pajutus, kad užgula nosį ar pradėjus čiaudėti, kelis kartus per dieną abi šnerves praplauti vandeniu.
Paprasčiausias nosies plovimo būdas toks: įsipilkite vandens į delną ir, užspaudę pirštais vieną šnervę, kita įtraukite vandens ir 5–6 kartus gerai išpūskite. Tai pakartokite du kartus. Taip praplaukite ir antrą šnervę.
Nuo kosulio
Tinka kvapių vaistažolių mišiniai su saldymedžiu.
Nuo gerklės skausmo
Kas 2–3 valandas skalaukite gerklę stipriu sidabražolių žolės nuoviru, raudonėlių ir čiobrelių, katžolės, melisų, rausvažiedžių ežiuolių žolės ir vaistinių ramunių žiedų arbatomis. Šaukštą vaistažolių užplikykite stikline verdančio vandens, palaikykite pusvalandį, nukoškite ir šiuo skysčiu skalaukite gerklę. Galite ir nuryti kelis gurkšnius arbatos.
Virškinimui gerinti
Trilapių puplaiškių lapų arbata tinka ūmiems, greitai susinervinantiems žmonėms, sangvinikams ir cholerikams; karčiųjų kiečių (pelynų), pelkinių vingiorykščių žolės – abejingiesiems flegmatikams ir melancholikams.
Karčiųjų kiečių arba trilapių puplaiškių, gysločių, dirvuolių, pelkinių vingiorykščių žolę ir medetkų žiedus sumaišykite lygiomis dalimis ir du šaukštus šio vaistažolių mišinio iš vakaro užpilkite vėsiu virintu vandeniu. Ryte išbrinkusias vaistažoles 5 minutes plakite šaukštu, nukoškite, ant šių nukoštų vaistažolių užpilkite verdančio vandens, 10 minučių jas pavirkite ant silpnos ugnies. Praaušusias žoles 2 minutes gerai pamaišykite ir vėl nukoškite. Abu nuovirus sumaišykite ir vartokite po pusę stiklinės 4 kartus per dieną 5–10 minučių prieš valgį.
Ši kartumynų arbata ypač tinka tiems asmenims, kurie naudoja kasos fermentus (vobenzymą, panzynormą, mezym forte ir kitus), nes ilgesnį laiką naudojant fermentų pakaitalus, kasa ir kepenys pradeda nepilnai skirti fermentus, rūgštis, kasos ir kepenų latakuose susidaro gleivių kamščiai, gali išsivystyti mechaninis nepraeinamumas. O augaluose esančios karčiosios medžiagos reflektoriškai priverčia susitraukinėti kasos ir kepenų latakus ir taip išskirti fermentus.
Padėti gali ir ilgėliau vartojami rauginto pieno produktai su bifido bakterijomis. Jų nesunku pasigaminti ir patiems, tereikia į natūralų pieną įpilti porą šaukštų rūgpienio su bifido bakterijomis.
Miegui gerinti
Miegui gerinti labai tinka kmynų, valerijonų, pipirmėčių arba melisų arbata su medumi. Šaukštą kmynų užpilkite karštu vandeniu, pavirkite ant silpnos ugnies 5 minutes, nukoškite ir išgerkite prieš miegą su medumi. Kitus augalus pakanka užplikyti 10–15 minučių.