Žolininkė Filomena Taunytė
Filomena Taunytė
Gydytojos ir publicistės žvilgsnis į ligas ir vaistažoles
Gydytoja pulmonologė Filomena Taunytė teigia, kad ligos yra mirties pranašai ir jas reikia sutikti pagarbiai. Su jomis pradžioje verta tartis žodžiais, paskui – vaistažolėmis ir tik vėliau pereiti prie vaistų. Nereikia žinoti daug liaudies medicinos receptų, pakanka ir kelių, svarbu jais naudotis.
Nors Filomena Taunytė beveik keturiasdešimt metų dirbo gydytoja, daugelis ją įsidėmėjo kaip labai įdomių ir šokiruojančių straipsnių ar pasisakymų autorę. 2008-aisiais už knygą „Kiek sveria siela” ji tapo Vaižganto premijos laureate. Sulaukusi 84-erių medikė neslepia gyvenanti laimingiausius savo metus, besimėgaujanti tautiečių dėmesiu. Ją ypač džiugina ryšys su sunkiais ligoniais, kurie, padedami vaistinių augalų, badavimo ir kitų netradicinių gydymo metodų, gyvena pažaboję ligas.
Svarbiausi principai
Ar Filomena Taunytė nedvejodama pasirinko mediciną? „Maniau, būsiu literatė. Gimnazijoje sekėsi kalbėti, pasakoti, mokytoja mano rašinėlius skaitė klasėje. Buvau įstojusi į Kauno universiteto Lietuvių kalbos ir literatūros fakultetą, būčiau ir baigusi, jei vokiečiai nebūtų universiteto uždarę. Tada įstojau į akušerių mokyklą, įtraukė medicina“, – prisiminė gydytoja.
To ji nesigailėjo ir nesigaili: „Mediko darbas teikia daug džiaugsmo, leidžia artimai bendrauti su žmonėmis. Tačiau dirbant visko būna. Gydytojas – ne gydytojas, jei nėra turėjęs nemalonumų, kai yra tiek daug visokių, net labai prieštaringai vertinamų, gydymo būdų.“
Pasak brandaus amžiaus gydytojos, ligos yra mirties pranašai. Su jomis pradžioje verta tartis žodžiais, paskui – vaistažolėmis ir tik vėliau pereiti prie vaistų. Tačiau ponia Filomena čia pat įspėja, kad tokio principo laikytis darosi vis sunkiau, nes medicina tapo verslu, gydytojai – paslaugų tiekėjais, o farmacija – tokia pelninga, kad mažai atsilieka nuo prekybos narkotikais, ginklais ar prostitucijos.
Ji pabrėžia, kad visos religijos moko žmones, kaip reikia gyventi, kad būtum sveikas: „Viešpačiui Dievui gal ir nelabai svarbu, kad mes sulauktume šimto metų, bet religijos kišasi į žmogaus gyvenimą. Nesilaikysi pasninko – Dievas tave nubaus. Ir tikrai nubaus, ištiks insultas, infarktas, anksti pasiligosi. Ir tai gelbėdavo. O mes tai pamiršome, valgome kaip paršai nuo ryto iki vakaro, esam agresyvūs, pikti, ligoti. Mėsos reikia valgyti mažiau, bet būti vegetaru mūsų krašte netinka“, – sako Filomena Taunytė, akcentuodama, kad dėl daugelio ligų žmonės yra kalti patys – geria, rūko, paleistuvauja, mušasi, pyksta ir pavyduliauja. Nuodėmės ir ydos sukelia daugybę ligų, o jų atsikračius sustiprėja sielos ir kūno sveikata.
Vaistai ne tik gydo
Filomenos Taunytės knygoje „7 nuodėmės ir 12 ligų“ net 20 puslapių skirta temai, kad vaistai ne tik gydo, bet ir rimtai kenkia žmogaus organizmui. Pasak autorės, susirgus neverta skubėti griebtis tabletės. Visi vaistai yra pavojingi, tabletės yra ir nuodai, kurie sukelia nemažai pašalinių reakcijų, kenkia kepenims, kasai ar skrandžiui. Net ir nuo skausmo, peršalimo galima išgerti tabletę, kuri turi begalę pašalinių reiškinių, arba daug vaistažolių arbatos, pasidaryti klizmą. Rezultatas bus toks pat.
„Greipfrutai – vaistai širdžiai, jie silpnina cholesterolį ir kraujospūdį mažinančių vaistų veikimą, tačiau jų negalima valgyti vartojant antibiotikus, hormonus, ypač pavojinga – su vaistais, vartojamais sergant širdies ligomis. Vartojant antidepresantus ir opas gydančius vaistus, kad nebūtų komplikacijų ir neištiktų hipertoninė krizė, reikia vengti šokolado, kavos, bananų, raudonojo vyno, avokadų, žuvies, kepenų, razinų, pomidorų, špinatų, sojų produktų, labai reikalingų vaistais nepiktnaudžiaujantiems žmonėms”, – dalija patarimus medikė.
Visose savo knygose ji daug pasakoja apie paprastus, nuo senų senovės žinomus sveikatos šaltinius – vandenį, sveiką maistą, gydymą vaistažolių arbatomis, badu, medicininėmis dėlėmis ar jau egzotika tapusiais gyvačių, rupūžių, skruzdėlių, musmirių antpilais. Brandaus amžiaus gydytoja pabrėžia, kad žmogaus sveikatą pirmiausia lemia paveldėjimas, gyvenamoji aplinka, gyvensena, tik 10 proc. jos priklauso nuo gydytojo. Geriausias gydytojas gali ją šiek tiek pataisyti, prastas – dar labiau pabloginti. Su savo gydytojais ponia Filomena džiaugiasi gražiai draugaujanti – kartais jie gydo ją, o kartais – atvirkščiai.
Švelnioji pagalba
Vaistažoles Filomena Taunytė vadina švelniu vaistu. Tik atsidūsta, kad jauni ir vidutinio amžiaus žmonės tingi jomis gydytis, mieliau ir menkas ligas gydosi stipriais cheminiais vaistais – į žvirblius šaudo iš patrankų. Todėl daugelis palyginti jauni suserga sunkiomis medžiagų apykaitos ligomis. Septyniasdešimtmečiams, kurie jau serga 7–8 ligomis, paprastai ateina noras gydytis kitaip, švelniau.
„Mažus vaikus lengva gydyti vaistažolėmis, bet žmogui, kuris visą gyvenimą gydėsi stipriais cheminiais preparatais, jos mažai tepadės“, – sako gydytoja, pridurdama, kad medicinos sistemoje yra daug kvailysčių. Štai nenustoja vaikas kosėti, gydytojas jam skiria antibiotikų. Šie nepadeda, nerimaujantys tėvai veda vaiką pas kitą gydytoją, šis skiria naujus dar stipresnius vaistus, jei ir šie nepadeda, tėvai ieško trečio konsultanto. Kai bronchitas gydomas kelių rūšių antibiotikais, vystosi alergija.
Ponia Filomena puikiai prisimena žymiosios Eugenijos Šimkūnaitės, su kuria teko triūsti vienoje sodininkų bendrijoje ir kaip revizijos komisijos narei net ginti žiniuonę nuo kaimynų nepasitenkinimo dėl jos sklype bujojusių piktžolių, pamokas. Šimkūnaitė konsultuojamų žmonių būtinai paklausdavo, kokias vaistažoles jie pažįsta, kokių turi prisirinkę, ir skirdavo kurią nors iš žinomų bei turimų.
„Vieni augalai turi organizmą žadinančią, kiti – virusus, bakterijas slopinančią galią, daugelis jų gydo ne konkrečią ligą, o keičia mūsų medžiagų apykaitą. Todėl viena liga gali būti gydoma įvairiomis vaistažolėmis“, – sako medikė.
Nepadės, tai bent nepakenks?
Pasak pašnekovės, svarbiausias vaistinių augalų vartojimo principas toks – negalima porą savaičių ar mėnesių kasdien gerti tų pačių arbatų.
Gydantis vaistažolėmis nedera vadovautis nuostata: „Jei nepadės, tai bent nepakenks“. Kai kurie augalai – tikri nuodai, kiti gali būti pavojingi, jeigu naudosime nežinodami jų veikimo principų. Nuodingų augalų yra gana daug, pavyzdžiui, ugniažolės, vėdrynai. Ką gali duoti kanapės, kai kurios grybų rūšys? Net tokių įprastų vaistažolių, kaip vaistinių ramunių, per daug negalima vartoti.
Vaistažolėmis gydytis pradėjęs žmogus būtinai turėtų pasitarti su gydytoju, išsiaiškinti, kaip vaistiniai augalai dera prie vartojamų cheminių vaistų, ar nereikia mažinti pastarųjų dozės. Negalima kartu vartoti panašiai veikiančių cheminių vaistų ir vaistažolių. Pavyzdžiui, su kraują skystinančiais preparatais netinka paprastosios kraujažolės, taip pat skystinančios kraują. Deja, ligoniams labai sunku rasti galinčių kompetentingai patarti gydytojų.
Filomeną Taunytę stebina kai kurių žolininkais save vadinančių tautiečių žodžiai, kad vaistiniais augalais galima išgydyti visas ligas. Pasak jos, paveldėtas ir genetines ligas labai sunku gydyti, kartais ir visai neįmanoma, belieka išmokyti žmogų gyventi su jomis, kad ligos kuo mažiau trukdytų džiaugtis gyvenimu.
Mokyti – nuo pradinuko
Norėdami atgaivinti natūralią mediciną, turime jau pradinukus mokyti pažinti gimtinės augalus, juos rinkti, džiovinti, virti ir gerti vaistines arbatas. Tokio amžiaus vaikai labai imlūs, nori mokytis ir padėti kitiems. Vasarą pedagogai galėtų organizuoti vaistažolių rinkimo varžybas, rudenį – jų parodėles, išradingiausių vaistažolių arbatų konkursas. Tėvai ir mokyklos turbūt nenusigyventų, jeigu vaistažoles rinkusius vaikus premijuotų.
Filomena Taunytė įsitikinusi, kad vaikai puikiai gali suorganizuoti vienos ar kelių dienų sanatoriją seneliams ir tėvams kaime ar kolektyviniame sode: iš vakaro pasiūlyti išsimaudyti pirtyje, gerai išprakaituoti, kūną išsitrinti druska su medumi, o kitą dieną pagaminti vegetarinio maisto, išvirti vaistažolių arbatų. Pusryčiams tiktų duona su sviestu ar taukais, gausiai apibarstyta česnakais, svogūnais ir susmulkintais dilgėlių lapais, pietums – orkaitėje keptos bulvės su lupenomis ir rūgusiu pienu, į kurį pridėta daug įvairiausių smulkintų daržovių, vakarienei – bet kokia stambių kruopų košė. Pasak gydytojos, tai garbaus ir vidutinio amžiaus žmonėms ir mokiniams padėtų ne tik sveikėti, bet ir stiprintų kartų ryšius, leistų susipažinti ir pramokti naudotis vaistinių augalų lobynu.
Ponia Filomena prisimena, kaip mama vesdavosi jos dukrelę Dianą žoliauti, artimuosius gydė vaistažolių arbatomis. Tada ir Diana, išgirdusi gatvėje ar troleibuse kosintį žmogų, prieidavo ir siūlydavo išsivirti čiobrelių ar medetkų arbatos.
Ką galima vadinti specialistais
Gydytoja sako pažįstanti keliolika augalų, prisirinkdavo jų kaime, dabar nepajėgia to daryti, vaistažolių jai priveža pacientai. Daugelis jų apie gydymąsi vaistiniais augalais žino ne mažiau už pačią Filomeną.
Brandaus amžiaus medikė mano, kad mokytis vartoti vaistinius augalus žmonės puikiai gali ir iš knygų. O kaip nepasiklysti leidinių apie vaistažoles gausybėje? Pašnekovė įsitikinusi, kad vaistažolių receptų žolininkai nekuria, tik perduoda iš kur nors sužinotus ir išbandytus. Ji pati ypač vertina tautietės E. Šimkūnaitės ir garsios pasaulio žolininkės austrės Marijos Treben patarimus. O vaistinių augalų žinovą nuo mėgėjo pasipuikuoti apsišaukėlio ji siūlo skirti pagal jų atsakingumą ir moralę: „Kas daug giriasi, sakosi galįs išgydyti visas ligas – jau yra įtartinas. Išmanantis žmogus paprastai nesigiria.“
Filomena Taunytė namuose augina alaviją (alijošių), kalankę (paleistuvę), kvapiąją kaliziją (auksinį ūsą). Alavijumi gydosi slogą ir kosulį, ant skaudančių sąnarių kartais užsideda kalankės lapą ar patrina juos kvapiosios kalizijos užpilu.
Pasak jos, jeigu kiekviena šeima augintų šiuos augalus, galėtų išsiversti be dešimties vaistų: sutrinto, su medumi palaikyto alavijo sultimis galima gydytis slogą ir kosulį, jos šiek tiek veikia virusus, iš medaus galima pasidaryti lašiukų akims stiprinti. Kvapiosios kalizijos sultys gydo žaizdas, sumušimus, nudegimus, opaligę, reumatą, šio augalo antpilai tonizuoja ir stiprina žmogaus organizmą, slopina uždegimus.
„Šie augalai tokie vertingi, kad visko neišvardysi. Be to, jie gali augti ant palangės, nereikės niekur eiti, nieko pirkti“, – pastebi gydytoja.
Ją stebina, kodėl taip atkakliai kalbama, kad 10 kilometrų spinduliu nuo miesto augančių vaistažolių negalima rinkti. Medikė įsitikinusi, kad skinant vaistažoles kompresams nereikėtų būti tokiems išrankiems.
Pagrindinės taisyklės
Prieš pradedant gydytis vaistažolėmis reikėtų papasninkauti, valgyti tik labai lengvą maistą – pavyzdžiui, keptus obuolius ar morkas, – ir išsivalyti vidurius. Tam puikiai tiktų vanduo su druska. Valgomąjį šaukštą druskos ištirpinti litre vandens ir išgerti – ir žarnyną išvalys, ir gleives išplaus.
Pasak puikiai rašančios medikės, žmonėms reikia žinoti, kad organizmo reakcijų be temperatūros (slogos, kosulio) nederėtų gydyti vaistais. Geriau išsigydyti natūraliai, pasninku ir vaistažolių arbatomis.
Karščiuojančiam žmogui ji pirmiausia pataria mažiau valgyti, bet gerti daug šiltų skysčių bei išvalyti žarnyną. Dabar tai žmones stebina, tačiau anksčiau peršalus būdavo geriamos vidurius laisvinančios žolelių arbatos arba daromos klizmos. Kai sloguojame ar kosime, gleivių pilna nosyje, plaučiuose. Tokias pat gleives išskiria ir virpamasis epitelis žarnyne. Išplovus žarnyną, sumažėja gleivių visame organizme – ir nosyje, plaučiuose. Žmogus iškart geriau pasijunta ir lengviau sveiksta.
Kodėl susirgus geriau nevalgyti? F. Taunytė aiškina, kad bakterijas ir virusus naikina mūsų organizmo kariai – leukocitai. Jie dalyvauja ir virškinant maistą, todėl badavimas ar lengvas maistas yra pagalba sergančiajam – tada visi jo leukocitai gali kovoti su liga. Tad nerimauti dėl prasto ligonio apetito tikrai nėra reikalo. Tai turėtų įsidėmėti tėvai ir sergančių vaikų nemaitinti prievarta. Neapkraudami organizmo maistu, kurį tenka virškinti, išlaisviname energiją kovai su liga. Kodėl sergant netinka gerti cukrumi saldintos arbatos? Nes cukrus didina gleivių kiekį, kaip ir pienas.
Manoma, kad temperatūros nereikia mažinti, kol suaugusiems žmonėms ji neviršija 39 laipsnių, kūdikiams ir mažiems vaikams – 38 laipsnių.
Taurės, garstyčios, kompresai, pasak Filomenos Taunytės, dabar nemadingi, bet labai naudingi. Taurės veikia trejopai: kraujo išsiliejimas į paodį tonizuoja žmogaus organizmą, žadina apsaugines organizmo reakcijas, gerina kraujo pritekėjimą į plaučius bei šildo, refleksogeniškai veikia nervų sistemą. Panašiai veikia ir garstyčios.
Sergančiam žmogui padėti gali įvairiausi kompresai, įtrynimai, inhaliacijos. Pavyzdžiui, kosint padės ant krūtinės uždėtas šiltos druskos ar su lupenomis virtų bulvių kompresas. Tada labai tinka ir bulvių garų, eukalipto inhaliacijos. Kompresai, trynimai šildo, pagerina kraujo pritekėjimą.
Kodėl tinka šildyti skaudančius sąnarius? Šiluma išplečia kraujagysles, gerėja sąnario maitinimas bei limfos galimybė šalinti iš jo kenksmingas medžiagas, sukeliančias skausmą, uždegimą, o ilgainiui ir sąnario nejudrumą. Kartu vaistinės medžiagos per odą patenka į kraują.
Beje, klausinėjama Filomena Taunytė pasakoja nenoriai, liepia atsakymų ieškoti jos knygose, paprastai net primindama, kurioje apie tai rašė. Ir priduria, kad iki savo aštuoniasdešimtmečio duris atverdavo visiems besikreipiantiems, dabar jau to nebedaro.
Požiūrio kaita
Kada pasikeitė Filomenos Taunytės požiūris į mediciną, kad ji, būdama medikė, ragina žmones vengti vaistų, o gydytis kitais būdais? Šis klausimas gydytoją kone įžeidė: „O ką neįprasto aš propaguoju? Patariu peršalus nesigriebti tabletės, o išgerti vaistažolių arbatos su alkoholiu, nevalgyti, kai nesinori, ką siūlo pats organizmas? Gydymą dėlėmis, kuris naudojamas bent tūkstantyje pasaulio klinikų? Smetonos ir tarybiniais laikas medicininės dėlės buvo parduodamos visose vaistinėse, jas dėti mokėjo kiekviena seselė, dabar vaistinėse jų nėra, nes mūsų verslininkai nori didesnio pelno? Tai seniai žinomos ir gerai padedančios priemonės, iš kurių ir kilo dabartinė medicina”, – emocingai kalbėjo pašnekovė, pastebėdama, kad kinai liaudies mediciną vadina tradicine, lietuviai – alternatyviąja. Anot jos, nėra žmogaus, kuris nebūtų naudojęsis alternatyviosios medicinos paslaugomis: susirgusius psichologiškai mus gydė motinos ar senelės, jos virdavo žolelių arbatas, ramindavo, tikindavo, kad skausmas atlėgs.
Bene po 15 darbo metų ji įsitikino, kad norint išgydyti vaikų bronchinę astmą, obstrukcinį bronchitą, vaistų nereikia. Tam pakanka paskatinti ligonį pabadauti, valgyti tik juodą duoną užsigeriant daržovių sultimis, įpratinti kvėpuoti K.Buteikos metodu. Taip bronchinę astmą galima įveikti per 3 mėnesius, obstrukcinį bronchitą – per 3 savaites.
Po poros dešimčių metų praktinio darbo medikė sakė įsitikinusi, kad senieji gydymo metodai ir rekomendacijos gali labai daug padėti oficialiajai medicinai ir net pakeisti stipriausius vaistus, kurie ilgai vartojami gali nepadėti ar net kenkti ligoniui.
Badavimas ir dėlės
Filomena Taunytė įvairius gydymosi metodus išbandė pati, labiausiai ji gerbia badavimą, vaistažoles ir dėles. Gydytis badu jai teko 25 dienas, tris kartus badavo po 21 dieną. Būdama penkiasdešimt penkerių metų persirgo sunkiu gripu. Po to širdis pradėjo mušti 120 kartų per minutę. Tokie priepuoliai kartodavosi keliolika kartų per dieną. Gydytojai ramino, kad tokio amžiaus žmonėms dažnai sustreikuoja širdis ir siūlė pabandyti elektros šoką. Tada ponia Filomena jau daug žinojo apie gydymą badu, bet ilgiau 14 dienų nebuvo badavusi. Tąkart badaujant širdies ritmas sunormalėjo tik aštuonioliktą bado dieną. Kad jis nesutriktų, badavo dar 3 dienas.
„Nuo to laiko kas 3 mėnesius po savaitę ar bent 2–3 dienas badauju. Dabar man aštuoniasdešimt ketveri, badavimo neatsisakiau, nors badauti rekomenduojama tik iki 70 metų. Nuolat deduosi ir dėles. Apsaugo nuo infarkto, insultų, turi 100 aktyvių medžiagų, iš jų 60 moksliškai ištirtos. Jas labai mėgstu, visiems labai rekomenduoju”, – pasakojo F. Taunytė. Ir čia pat pridūrė, kad jei žmogus bijo kokio gydymo, jo įkalbinėti neverta. Ji dažnai matydavo konfliktų, kai atvedę pas ją vaikus tėvai maldaudavo gydyti, o vaikai verkė: „Ne, nesutinku”. Tada ji sakydavo vaikui – apžiūrėsiu ir tave gydysiu tik tada, jei prieisi ir atsisėsi man ant kelių. Žmogus, net ir vaikas, turi subręsti tokiai pagalbai. Yra būdų žmogui padėti be vaistų, bet jei jis nenori – koks kieno reikalas.
Sergantiesiems kone visomis ligomis Filomena Taunytė pataria išsivalyti žarnyną – nevalgius išgerti litrą vandens su šaukštu druskos ir dviejų citrinų sultimis bei nors vieną parą pabadauti. Atėjusio konsultuotis ligonio ji paprašo atnešti parodyti atliktų tyrimų duomenis ir iškišti liežuvį – esą jis puikiai rodo visų organų būklę. To pat būtinai paprašo ir badauti pradėjusių žmonių – liežuvio spalva ir apnašos rodo, ar žmogus tikrai badauja, ar ką nors įsideda į burną, kokia jo organų būklė. Garbaus amžiaus gydytoja negaili laiko ligoniams, su kiekvienu pasikalba kaip su geru bičiuliu. Statydama dėles niekada nepalieka žmonių vienų, šnekučiuojasi su jais, kad geriau ligonius pažintų ir šiems neprailgtų laikas, o badaudama (tada ponia Filomena sako ypač norinti gaminti maistą) dažnai ir vaišina svečius.
Dienotvarkė ir pastabos
Gydytoja miega 8–9 valandas ir taip pataria visiems, nes kiekvienam privalu pailsėti. Ji vadovaujasi filosofo Šopenhauerio patarimu dirbti iki devyniasdešimties metų. Atsikėlusi nusiprausia, pavalgo (arba nevalgo, nes kartais badauja) ir sėda rašyti, skaityti. Kartais priima kokį ligonį ar svečią. Ji gyvena su dukra ir žentu, tad namų priežiūra rūpintis nereikia.
Kaip medikė palaiko savo energingumą, gyvybingumą, kokios jos gyvensenos, mitybos taisyklės? „Jokios dienotvarkės, jokios mankštos. Tarp badavimo seansų valgau ką noriu, kada noriu ir kiek noriu. Kitiems rekomenduoju ryte išsispausti stiklinę šviežių daržovių sulčių, bet pati to nedarau. Tiesa, rytais stengiuosi persilieti karštu, po to – šaltu vandeniu. Taip grūdinuosi. Saldumynų nevalgau – nemėgstu, nenoriu. Jokios griežtos dienotvarkės mano gyvenime niekada nebuvo ir nėra. Tai būtų pernelyg neįdomu”, – sako gydytoja.
Garbaus amžiaus medikė tikisi dar mažumą pasidarbuoti. Pasak jos, žmogaus protas subręsta maždaug 20 metų vėliau negu kūnas, tad ir tarnauja maždaug tiek metų ilgiau. Jos mamytė gyveno 93 metus, brolis – 94, ir abu iki gyvenimo pabaigos turėjo blaivų protą, to ir ji tikisi.
Ponia Filomena neslepia, kad, kaip pridera jos amžiaus žmogui, turi ligų, jau ne kažin kiek gali. Lovą pasikloja, bet širdelė lipant laiptais streikuoja, reikia prisilaikyti, kad neprarastų pusiausvyros. Nuo šešiasdešimties metų, pasak jos, žmogus jau turi teisę sirgti, o iki tol turėtų būti sveikas. „Senatvėje, kaip ir vaikystėje, žmogus greitai keičiasi – prasčiau mato, silpniau girdi, dėl to sunkiau priima informaciją, tampa labiau priklausomas nuo kitų. Ir nevalia senstančiam norėti būti jaunam, o kitiems iš jo šaipytis. Mes esame gamtos dalis, pažiūrėkime, kaip sensta gyvūnai. Nėra ko pagyvenusiam žmogui linkėti nesenti ar jaunai atrodyti“, – kalba gydytoja.
Laime ji vadina dorai nugyventą nelengvą gyvenimą: gydydama žymius politikus neprašė jokios pagalbos ar išimčių, viena užaugino dukrą, rūpinosi senais tėvais. Dabar bene gražiausi jos gyvenimo metai: „Daug kas įsivaizduoja, kad aš, būdama tokio amžiaus, neturiu ko veikti ir nuolat ašaroju. Tačiau aš gyvenu, dar viskuo domiuosi. Žiūriu televizorių, ir visos naujienos susilieja su anksčiau girdėtomis, žadina mintis ką nors naujo parašyti, nuveikti. Nežinau ir nežinojau, kas yra nuobodulys. Dar turiu ligonių, kurie atvažiuoja iš įvairių šalies rajonų, esu kviečiama į paskaitas, susitikimus, turi pasiūlymų rašyti.“
Dukra Diana ir pacientai
Pašnekovės dukra Diana motinos pėdomis nepasekė, medike netapo. Tačiau motinos propaguojamus gydymosi ir sveikatinimosi būdus išbandė. Ji yra badavusi, mėgsta vaistažolių arbatas, dedasi dėles. Dar lanko jogos užsiėmimus. Diana neslepia, kad viso to nedarytų, jei žinotų kitų būdų jaustis sveikai. Prieš kelerius metus jai buvo diagnozuotas onkologinis susirgimas, kurio po trijų mėnesių nebeliko. Moteris net nežino, ką galvoti: ar ligos diagnozė buvo klaidinga, ar badavimas taip stebuklingai gydo.
Filomena Taunytė sako jau seniai pastebėjusi, kad artimuosius gydyti daug sunkiau negu svetimus žmones, nerimas ir emocijos tarsi nustumia į šoną žinias ir patirtį. Kai Dianai diagnozavo vėžį, ponia Filomena labai sutriko, sutiko, kad ji ir operuotųsi, ir švitintųsi, darytų viską, ką patars onkologai. Tik patarė laukiant operacijos pabadauti ir dėjo dėlių. Kitokio gydymo neprireikė.
Gydytojos Filomenos Taunytės patarimai
Slogą tinka gydytis sūriu vandeniu
Į pusę stiklinės vandens įpilkite pusę šaukštelio druskos. Pasisėmę šio tirpalo į delną jo įtraukite per vieną ir kitą šnervę. Taip plauti nosį labai tinka ir slogos profilaktikai. Sloguojant galima nosį plauti ir tikru ūkišku muilu.
Nuo kosulio
Kosint ir pakilus temperatūrai padės islandinė kerpena, kuri veikia panašiai kaip antibiotikai, tačiau neturi kai kurių neigiamų šių cheminių vaistų savybių.
Du šaukštelius džiovintos jos žolės užpilkite dviem stiklinėmis vandens, užvirinkite, pavirinkite dešimt minučių. Pravėsusį skystį nukoškite ir gerkite po pusę stiklinės prieš kiekvieną valgymą. Vakare islandinę kerpeną galima gerti kartu su pelkiniais gailiais.
Suaugusieji kosulį gali gydytis ir šiltu alumi. Gulint lovoje reikėtų išgerti 6–8 stiklines šilto alaus ir daugiau nieko nevalgyti, tik dėti šiltus kompresus ant krūtinės.
Jeigu skauda gerklę
Po šaukštelį sodos, glicerino, druskos ir pusę šaukštelio jodo supilkite į stiklinę šilto vandens, gargaliuodami skalaukite juo burną 3–4 kartus per dieną.
Arba šaukštelį obuolių acto įpilkite į stiklinę šilto vandens ir juo skalaukite burną 3–4 kartus per dieną. Galima patepti tonziles ir grynomis citrinų sultimis, gerti daug vandens su citrina.
Kaip stiprinti imunitetą
Imunitetą stiprinkite kartą per savaitę prausdamiesi pirtyje. Joje garais, šiluma, karštu ir šaltu vandeniu treniruojamos kraujagyslės, išsiplečia odos poros, per kurias valosi ne tik oda, bet ir visas kūnas iš vidaus: pašalinamos druskos bei kitos audinius nuodijančios medžiagos. Vasarą daug vaikščiokite basi, rytais braidžiokite po rasotą žolę ir pasivoliokite joje nuogi. Užsigrūdinusiems žmonėms labai sveika pavaikščioti basiems ir žiemą.
Nuo nemigos
Nuo nemigos ir nervingumo padeda pelkiniai gailiai. Šis augalas yra nuodingas, tačiau nepakenks, jeigu 10 dienų gersite tokią arbatą.
Šaukštelį džiovintos žolės užpilkite stikline vandens, užvirkite, pavirkite dešimt minučių. Pravėsusį skystį nukoškite ir gerkite vakare prieš miegą. Ši arbata tinka gydyti ir lėtinį kosulį. Reikėtų gerti 3 kartus per dieną prieš valgį.
Vakare labai tinka išgerti mėtų, vaistinių valerijonų ar kmynų, pelėžirnių arbatos, nealergiškiems žmonėms – šilto pieno su medumi. Vyresnio amžiaus žmonėms reikėtų kuo mažiau vartoti raminamųjų vaistų, kurie ramina ne tik žmogų, bet ir imuninę sistemą.
Nuo vidurių užkietėjimo
Ryte prieš valgį išgerkite po šaukštą linų sėmenų aliejaus.